פרסם מודעה חדשה ?
מודעות בתת קטגוריות:
שוק הפשפשים של ילדים
מטפלות
גני ילדים
ליבם של הורים חפץ בכך שילדיהם ילמדו, אך הילדים חפצים בלשחק ולחקור את העולם בדרכם הייחודית. עם זאת, אם לאחד את שתי נקודות המבט הללו, התוצאה תספק את שני הצדדים. ההורים יהיו שבעי רצון מכך שהילדים יחלו ללמוד, והילדים יהיו מרוצים מכך שיעסקו במה שהם אוהבים. קיימות מספר שיטות הנועדו להסב את תשומת ליבם של הילדים ללימודים. זאת אומרת, לא להכריח, לא להטיף מוסר, אלא לעורר את הרצון, משום שבאופן זה בלבד ניתן להפיק את מירב התועלת.

מדוע לא מומלץ להכריח ואף לא להסביר

ניתן, כמובן, להסביר. אולם, מעט מדברי ההורה הילד יתפוס ויוכל להבין. הילד אינו מבין היטב בתאוריות והנחות למיניהן, אלא שהוא בקיא בנסיון מעשי ובדוגמאות מוחשיות. הוא מסוגל להבין רק את אשר חש וחווה בחייו, אולם דברי ההורים על כך שעליו להצליח בלימודים על מנת לקבל משרה טובה ולפרנס את עצמו בעתיד נשמעים כשפה הסינית. הדברים מאד רחוקים מעולם ילדותו ואינם אלא מילים יפות, ברם הילד זקוק למעשים אשר יסייעו לו להבין את מהות הלימודים.

ניתן אף להכריח את הילד ללמוד. אך הוא לא יבין את החומר הנלמד כהלכה ולא ידע מדוע עליו ללמוד אותו. נדמה יהיה לילד כי הורו עושה זאת דווקא, מנסה להפעיל את סמכותו ולהכפיפו. לכן, עצם המחשבה על לימודים תעורר בו דחייה. בשל החשש מעונש מההורים, הילד לא יזכור היטב את אשר למד, אולם גם אם הוא יזכור ויעבור את המבחן, לאחר מכן החומר ישכח במהרה. הרי הציונים אינם מהווים את העיקר. הדבר בעל הערך הרב ביותר הוא הידע אשר יסייע לקבל משרה טובה בעתיד, אשר יאפשר להיות מומחה במקצוע כלשהו, אשר יתרום לתקשורת עם אנשים פקחים ומעניינים ואשר יישאר לכל החיים.

השיטות אשר תסייענה לילד לגלות עניין בלימודים

משחקים

הילד הוא יצור עליז ויצירתי מאד. כל דבר יש להציג בפניו בדרך של משחק וחידה. הוא אוהב כל דבר מרהיב, צבעוני, מעניין. הילד אוהב לחקור את העולם ולפענחו. הוא לא סובל כל דבר שהוא משעמם, חדגוני, אפור ובלתי ברור, משום שאין זה מפתח את אישיותו, אלא להיפך, דוחה אותו ולא מתמרץ. אולם, גם הדברים המעניינים את הילדים מתבטאים באופן שונה, למשל: יש בנים האוהבים משחקי בניה, משחקי הרכבה, או אלקטרוניקה, יש בנים שמאד אוהבים כדורגל ויש בנים שחפץ ליבם לצייר. זאת ועוד, יש בנות האוהבות משחקי בובות ויש האוהבות לחבר, לחסר ולכפול. חשוב מאד להתבונן בילד, להבין במה הוא אוהב לעסוק ולכוון אותו אל יעדו המועדף. אנשי המקצוע הטובים ביותר הם אלה העוסקים במה שהם אוהבים. הם חפצים ליצור ולפתח את תשוקתם, ובדרך זו הם מגיעים לרמה מקצועית גבוהה מאד.

ברם, על מנת שמקצועות האהובים פחות לא יהרסו את הממוצע בתעודה, יש ללמוד אותם היטב, וכדי שהילד ירצה ללמוד, יש לעניין אותו ולמשוך את תשומת ליבו. ניתן לעשות זאת באמצעות משחקים. המשחקים מאפשרים להורים לשלב את המקצועות הלא אהובים אל תוך העיסוקים האהובים של הילד. באופן זה, המקצועות המשעממים הופכים למרתקים יותר. לדוגמה: אם הילד אינו אוהב ספרות או הסטוריה, אין צורך להושיב אותו לקרוא ולשנן את החומר. הוא לא יוכל לזכור דבר, משום שהחומר אינו מעניין אותו ואינו מובן לו. אם הילד בעל כישורים מתמטיים ונטייה ריאלית וטכנית, הטקסטים הארוכים יראו בעיניו כחסרי צורה, תוכן וחשיבות. לכן, כדי לעורר בילד עניין במקצועות אלו, יש להציג אותם בפניו בצורת סיפור. ניתן לעשות זאת בעת טיול משותף או טרם השינה. ההורים אף יכולים להכין הצגה שלמה על החומר הנלמד ולבצע את התפקידים של כל דמות בצורה מרתקת. כך הילד יקשיב בשים-לב ויחכה בקוצר רוח להמשך הסיפור. לכן, בשעת המבחן החומר ייזכר בקלות רבה!

דוגמה נוספת: ילד אשר אוהב כדורגל אך אינו אוהב מתמטיקה. אם להכריחו לשבת ולפתור תרגילים, הוא הופך לעצבני, ללא מרוכז ומפסיד חומר. לפיכך, יש לפעול ביצירתיות ולשלב בין כדורגל לחשבון. לתכלית זאת, מומלץ מאד לשחק כדורגל יחד עם הילד. יש לבקש ממנו לבעוט פעמיים לתוך השער. לאחר מכן, שלוש פעמים נוספות. אז יש להסביר לו על ידי משחקו האהוב ששתיים ועוד שלוש שווה לחמש. באופן זה הילד יפנים את המידע בצורה טובה יותר, וחשבון יהפוך למקצוע מעניין יותר. במקום כדורגל, בשיטה זו ניתן להשתמש גם עם בנות האוהבות בובות. יש לספור כמה שמלות יש לבובה, כמה מברשות, כמה אודמים וכדומה.

יתרה מזאת, המשחקים יסייעו לילד להתעניין יותר בדברי ההורים. הוא יסתקרן לגבי הדבר אותו ההורה ילמד במהלך הסיפור הבא או ההצגה הבאה. כך הילד יהיה בקי ויזכור את המידע אשר רכש לכל חייו, משום שזכרונות ילדות נעימים וחמים כרוכים בכך.

סרטים מצוירים

חשוב שהסרטים המצוירים יהיו לא רק מרתקים אלא גם תכליתיים ומועילים. הם צריכים להיות מלאי תוכן ומעוררי מחשבה על מנת שהילד יקלוט את המידע הנחוץ בקלות ובעניין רב. על שעה של סרטים מצויירים להיות שווה לשעה של ידע כלשהו. התוצאה תהיה מרשימה אף יותר, אם ההורים ישוחחו עם הילד על המתרחש בסרטים.

לימוד הרעיון המרכזי, ורק אחר כך מסע אל תוך הפרטים

הילד מסוגל להפנים היטב רעיונות אחידים ושלמים. עקב כך, יש להתחיל מהגרעין, מהרעיון המרכזי של כל דבר, ורק לאחר שהילד הבין את העיקר, ניתן להתקדם ולהגיע לפרטים. אם להתחיל מהפרטים ולאלץ את הילד ללמוד קטעים בודדים של החומר, הוא לא יוכל לאחד קטעים אלו לרעיון שלם ולהבין את הנלמד. הרי כאשר הילד מצביע על מיקומם של עיניים, אף ואוזניים, הוא רואה תחילה את כל הפנים בשלמותם ורק לאחר מכן שם לב לחלקיהם השונים, ולא להיפך.

ספרים יפים וססגוניים

ילדים מאד אוהבים דברים נאים. ספרים עם תמונות מרהיבות יסייעו לילד להתעניין גם בחומר הכתוב בהם. זאת ועוד, עטים מכל מיני צבעים זוהרים, מחברות מעוטרות וילקוטים מעניינים מהווים תמריץ חיובי ללימודים. הלימודים הופכים לחג, והאפשרות לארגן סיבה למסיבה נמצאת בידי ההורים.

עולם הילדות אף יתרום להורים. יש להם את האפשרות להשתחרר, לשחק, ליצור, לשמוח. התהליך הוא קשה, אך התוצאה מדהימה: החיים שוב יתמלאו בכל צבעי הקשת, ההורים יהיו יותר עירניים ויצירתיים והילדים ילמדו ברצון רב!

מאמרים נוספים