פרסם מודעה חדשה ?
מודעות בתת קטגוריות:
דירות למכירה
דירות להשכרה
השכרה לפי ימים
יממה לאחר ההפגנה החברתית הגדולה מאז שנת 1977, בה נכחו עשרות אלפי בני אדם, מעלה שאלות רבות כגון ובעיקרן – לאן פני מחירי הדיור בישראל מיועדים?
במאמר קצר זה, אסקור מספר סוגיות אשר באמצעות התערבות הממשלה יכולות אולי להביא להפחתת מחירי הדיור בישראל.
הפרשת קרקעות המנהל
מנהל מקרקעי ישראל הינו הגוף הממונה על ניהול קרקעות המדינה מכוח חוק יסוד: מקרקעי ישראל. הקרקעות המנוהלות על ידי המנהל הינם בבעלות שלושה גופים: מדינת ישראל, הקרן הקיימת לישראל ורשות הפיתוח. אם הינכם בעלים של דירה המצויה בבעלות של המנהל אזי אתם תופיעו בטאבו כחוכרים ולא כבעלים. סה"כ ברשות המינהל כ-22,000,000 דונם המהווים 93% מכלל שטחה של מדינת ישראל.
לאחרונה הוצגה תוכנית לרפורמה במנהל מקרקעי ישראל אשר מטרתה להביא להפשרת קרקעות בישראל לבניה ולמעבר ממנגנון של בעלות מחכירה.
הפרשת קרקעות על ידי המנהל לבניה תוביל למעשה בהגדלת היצע הדירות בישראל. החשש הוא כי בעלי הון ישתלטו על הקרקעות ויעשו בהן ככל העולה בנפשם, כגון מכירתם לתושבי חוץ אשר סביר להניח לא יציעו את הדירות להשכרה. יחד עם זאת, בעייתיות נוספת ברפורמה הינה החשש שמא גופים עוינים למדינת ישראל ירכשו הקרקעות.
ראוי אולי, כי קרקעות אשר יופשרו לבניה על ידי המנהל ינוהלו על ידי גופים ממלכתיים ויפעלו להשכרת הדירות לקבוצות חלשות כפי שפועלת חברת עמידר.
בניית דירות להשכרה על ידי הרשויות המקומיות
הרשויות המקומיות, כגון עיריית תל אביב, נתניה וכו', מחזיקות בקרקעות רבות אותן המוגדרות כקרקעות שיעודן ל"צורכי ציבור". נפוצים המקרים בהן עירייה לא מאפשרת בניה על קרקע בגלל אינטרסים פוליטיים כאלה או אחרים. נכון היה לקבוע בחקיקה, כי רשות מקומית אשר מחזיקה קרקע לצורכי ציבור בה הצורך הציבורי לא מתקיים יותר, תציע את הקרקע לבניית בניינים בהן יוקצו מספר מינימאלי של דירות להשכרה במחיר מפוקח.
קרקעות משרד הביטחון
בתור הגוף החזק והמשפיע ביותר במדינה, אוחז צה"ל בעשרות אלפי דונמים באזורים נחשקים אשר ניתנו לו על ידי המדינה לצורכי ביטחון. כיום, קיימים בסיסים נטושים אשר פזורים בכל רחבי הארץ והקרקעות מוחזקות על ידי הצבא ללא כל אפשרות לחלטן לצורכי בניה. יודגש, כי צה"ל לא מתכוון להחזיר הקרקעות למדינה אלא מתכוון למוכרם למרבה במחיר למרות שקיבל הקרקעות מהמדינה ללא תמורה.
ייתכן וצורכי הציבור גוברים על צורכי הצבא ויש מקום לבחון האפשרות של הפקעת הקרקעות מצה"ל לטובת הציבור.
פטור כפול ממס שבח
בעלי דירות רבים, אשר אוחזים בשתי דירות או יותר, נמנעים לעיתים ממכירת דירותיהם בשל מס השבח אותו ייאלצו לשלם בגין המכירה.
הוראת השעה אשר נחקקה לאחרונה קובעת פטור כפול ממס שבח (בנוסף לפטור הקיים בגין מכירת דירת מגורים יחידה מזכה במשך 4 שנים). עתה, בעלי דירות אשר מכרו דירה אחת ב-4 השנים האחרונות בפטור ממס שבח יוכלו ליהנות מפטור נוסף בגין מכירת דירה נוספת. יודגש, כי תוקף הוראה זו הינו לעסקאות אשר יבוצעו עד ליום 31.12.2012.
יצירת תשתית לתחבורה ציבורית זולה ויעילה ויצירת מקומות תעסוקה בפריפריות
הפרשי המחירים בין הדירות באזור המרכז ולבין הדירות בפריפריות חסרי תקדים. דירת 3 חדרים בשכונת אם המושבות בפתח תקווה תעלה כ-1,500,000 ₪ ואילו דירה חדשה בת 3 חדרים בכרמיאל תעלה רק כ-650,000 ₪. אולם בגלל היעדר מקומות תעסוקה בפריפריות, נאלצים התושבים לעבוד באזור המרכז ולשאת בעלויות האדירות של הדלק ובזבוז זמן בפקקים. מיותר לציין כי תשתית התחבורה הציבורית בישראל לא מאפשרת לאזרחים להסתמך עליה.
הכותב הינו עו"ד ונוטריון רוזנברג פבל, מתמחה בדיני מקרקעין, בוגר אוניברסיטת תל אביב, ראש משרד עורכי דין ונוטריון רוזנברג לאון אשר פועל בישראל משנת 1975. למשרד שני סניפים: תל אביב ו-נתניה.
מאמרים נוספים