פרסם מודעה חדשה ?
מודעות בתת קטגוריות:
דרושים
מחפש עבודה
ראיון הוא אחד השלבים העיקריים בקבלת תפקיד נאה, בסביבת עבודה נעימה. הראיון דורש הכנה יסודית, ולשם כך יש צורך בהצעות והמלצות הנועדו לסייע לכם בדרך להצלחה.

שיחת טלפון עם המעסיק

בשיחת הטלפון נוצר המסר הראשון ביניכם לבין המעסיק. אכן כבר בשלב זה יש ליצור רושם חיובי. אף אם המזכיר יקבע את הפגישה ביניכם, הוא בוודאי ידווח למעסיק או למראיין על השיחה עמכם ועל הרושם אשר השארתם.

מה דרוש על מנת להצליח בשיחת הטלפון אשר תוביל לראיון הצפוי?

בקשו לדעת על התפקיד המיועד לכם ושאלו שאלות הכרחיות לגבי המשרה. אילו התנאים אינם מתאימים עבורכם, הודיעו על כך בנימוס ודחו את הצעת ראיון העבודה. הביאו לשם כך טיעונים מוצדקים. אל נא תאבדו מזמנכם היקר על פגישות חסרות תכלית.

רשמו את שם החברה, שם ושם משפחה של אותו פקיד עמו שוחחתם ומספר טלפון. כל זאת על מנת שתהיה אפשרות ליצור קשר במידת הצורך.

בררו מי יהיה מראיינכם ומה שמו. באפשרותכם ליצור רושם חיובי, אם תפנו אליו בשמו בעת הפגישה.

וודאו כי הנכם יודעים את הכתובת המדוייקת של המקום, בו יתבצע הראיון. כאשר הנכם קובעים את שעת הראיון, תכננו את זמנכם היטב, משום שעלול להווצר מצב, שבאותו היום ייתכנו מספר ראיונות במקומות שונים. הקפידו להקדיש לכל ראיון כשעתיים – שלוש, הרי צפויה לכם שיחה די מפורטת על כישוריכם ונסיונכם התעסוקתי.

בררו מלכתחילה את תוכן הראיון: אילו מבחני קבלה הוא כולל, האם נדרש למלא שאלון, האם יתבצע תרגול מעשי.

הכנה לראיון

תחילה, יש להכין את התיעוד הנדרש לראיון:
- שני עותקים של קורות חיים
- תעודת זהות
- תעודת השכלה
- תעודות המעידות על השכלה נוספת (על-תיכונית, אקדמית)

אין צורך בתעודות אשר אינן מתייחסות למשרה הרצויה.

מומלץ מאד ללמוד על רקע החברה, אשר בה תרואיינו. לשם כך, תוכלו להיעזר באתר האינטרנט של החברה, במדריך עסקים וכדומה. בעת השיחה עם המעסיק תוכלו להפגין את הידע אשר צברתם אודות שלבי ההתפתחות, פעילויותיה והצלחותיה של החברה. הדבר יעיד על כוונותיכם הרציניות. אף אם לא תתקבלו לחברה המסויימת הזו, הרווחתם בכך שהרחבתם את ידיעותיכם.

מומלץ מאד להגיע למקום ראיון העבודה ביום לפני, על מנת לוודא שהנכם מגיעים אליו ללא כל בעיה. עם צאתכם לדרך ביום הראיון, הוסיפו חצי שעה נוספת למקרה שתתקלו בפקקים.

חשבו היטב על התשובות לשאלות נפוצות אשר יישאלו בראיון:
- מדוע עזבת את מקום עבודתך הקודם? היכן הינך עובד כעת?
- מדוע החלטת לחפש משרה בחברתנו?
- כיצד תחום עיסוקך יכול לתרום לחברתנו?
- מהם יתרונותיך וחסרונותיך בתור עובד?
- מהם הישיגיך הגדולים ביותר במקצועך? האם חווית כשלונות כלשהם בפעילותך המקצועית? אם כן, מהם?

התכוננו לענות על שאלות אלו בכנות, משום שבעת הראיון או מאוחר יותר השקר יצא לאור. לדוגמה השאלה הראשונה: "מדוע עזבת את מקום עבודתך הקודם?". אין לכלול בתשובה הערות שליליות לגבי העמיתים והמנהלים. הביאו נימוקים אשר אינם קצוניים, כגון: העדר הזדמנויות להתקדם מקצועית, שעות עבודה אשר אינן גמישות וכדומה.

כאשר השיחה עוברת לשאלה השנייה, עליכם להסביר למראיין עד כמה חשוב לכם לעבוד בחברה ספציפית זו, אך וודאו כי הנכם אכן מעודכנים לגבי התמחותה ופעילותיה. ידע זה יעלה משמעותית את סכוייכם להתקבל לתפקיד.

היו זהירים כאשר הנכם מגלים על יתרונותיכם ובייחוד על חסרונותיכם. הפעילו ביקורת עצמית, אך אין צורך להרחיק לכת ולהדגים את כשלונותיכם הגדולים ביותר. העיקר הוא להדגיש את יכולתכם לקחת אחריות על טעויותיכם ולתקנם ללא כל נזק לחברה.

היו מוכנים למבחני קבלה או תרגול מעשי, אשר בידי המראיין להציע לכם לעבור.

הכינו מלכתחילה את השאלות אשר ברצונכם לשאול את המעסיק.

הקפידו על הופעה ייצוגית ומטופחת. לבשו בגדים נקיים ואיכותיים. זהו פרט חשוב מאד המסייע לכם ליצור רושם נאה.

הראיון עצמו

מומלץ מאד להגיע לראיון, מוקדם יותר. מוטב שתמתינו למעסיק עשר דקות, מאשר שהוא ימתין לכם דקה אחת. אף אם איחרתם לפגישה בשל נסיבות אשר אינן תלויות בכם, הדבר עלול ליצור רושם שלילי מאד, ויש סיכון כי לא תתקבלו לעבודה. במידה והנכם מאחרים, עליכם להתקשר למעסיק, להודיע לו על כך, להתנצל ולשאול האם ישנה אפשרות לקבל אתכם מאוחר יותר.

היות שהחלטתם כי אינכם מעוניינים לעבור את הראיון מסיבות כלשהן, אזי הכרחי שתיצרו קשר עם המעסיק, תודיעו לו על כך ותתנצלו על ששיבשתם את תוכניותיו. זאת, כדי שהרושם החיובי אשר יצרתם בטלפון לא ייהרס.

בעודכם נכנסים למשרד, ברכו לשלום. אם מבקשים מכם להמתין, המתינו בנימוס. היו חיוביים!

נתקו את הטלפון הסלולרי, על מנת שדבר לא יטריד אתכם בעת הראיון.

בעת הפגישה עם המראיין, חייכו ופנו אליו בשם. גלו עד כמה נעים לכם להתראיין בחברה זו, והדבר ישפיע על הרושם אשר תיצרו, לטובה.

שבו כך שפניכם יהיו מופנות אל המראיין. היו רגועים. הקפידו על ישיבה ישרה, ללא שילובי רגליים או ידיים, הרי נימוסים ודפוסי התנהגות מהווים השפעה ניכרת על המראיין.

כאשר המראיין שואל שאלות, הביטו בפניו והקשיבו בתשומת-לב. אל נא תענו על השאלה במידה ואינה מובנת. התנצלו ובקשו לחזור שנית. עליכם להתרכז על מנת שלא תצטרכו לבקש בכל פעם לחזור על השאלות.

בעודכם עונים על השאלה, השתדלו לא להשיח יותר משלוש דקות. זמן זה בהחלט יספיק לכם להתבטא ולמסור את המידע העיקרי. נוסף לכך, אל תענו תשובות קצרות מדי, כגון: "כן" ו"לא". הדבר יעיד על חוסר בטחונכם ואי יכולתכם להביע את דעתכם.

אם המראיין יבקש מכם לספר על עצמכם, אין צורך להכנס לשיחות ארוכות על סיפור חייכם. אמנם, אין גם לומר כי הכל כתוב בקורות החיים. ספרו על השכלתכם ונסיונכם התעסוקתי. כך גם תוכלו להדגיש את יתרונותיכם וכשרונותיכם.

אם ברצונכם לדעת על אפשרויות הקידום בתפקיד המוצע, עליכם לשאול נכונה. אין כל תפקיד כולל אפשרויות קידום, ואין המראיין מסוגל לענות לבקשתכם, טרם הוא מכיר את כישוריכם. מן הראוי לשאול, האם קיימת אפשרות קידום בעתיד, והאם נדרשת הכשרה נוספת לשם כך. יתר על כן, גלו עניין בהשתלמויות והדרכות נוספות לצורך הפיתוח המקצועי. בזאת תוכלו להציג עצמכם כמועמדים תכליתיים ותצברו נקודות נוספות לזכותכם.

חיוך וחוש הומור מעידים על בטחון עצמי ויכולת תקשורתית, לכן עליכם לדעת לנצל נכונה כלים אלו.

עם סיום הראיון, הביעו את תודותכם בפני המראיין על כך שהציע לכם להתראיין בחברה, בין אם תתקבלו לחברה ובין אם לאו.

בהצלחה!
מאמרים נוספים