פרסם מודעה חדשה ?
מודעות בתת קטגוריות:
שוק הפשפשים של ילדים
מטפלות
גני ילדים
משחק – זהו עיסוק רציני עבור הילד. כאשר אנו מתבוננים במשחקם של ילדים, בבניית מגדל הקוביות, במשחק הבובות או הכדור, רובנו סבורים כי זהו שעשוע בלבד. אנו חושבים כי אין לדבר משמעות עמוקה המשפיעה על עתידו של הילד, כגון: לימודים, הכנת שיעורי בית ובחירת מקצוע לחיים. כמובן, מסקנתינו שגויה והיא נובעת מהחינוך שקיבלנו. גדלנו על הדעות המוסכמות שמשחק הוא שעשוע, הכנת שיעורי הבית היא חובה ועבודה היא מעמסה כבדה ומשעממת.

כאשר מעביר הילד את הצעצוע מיד ליד, כאשר עולה במדרגות ומתנשף, או כאשר הוא בונה את מגדל הקוביות הראשון שלו, אין הדבר שעשוע בלבד אלא עבודה בפני עצמה! הילד חוקר את העולם. הוא מתכונן למלא את תפקידו בחברה ובתרבות ההסטורית של האדם. העולל משחק לא משום שהדבר קל עבורו, אלא כי זוהי עבודה מאומצת שמטרתה לבטא את כישוריו וכישרונותיו. בעת ההתבוננות בילד יש לשים לב כי משחקו משתנה מפעם לפעם, הוא מיישם מיומנויות מגוונות ושואף לפצח אתגרים חדשים. בנוסף, הוא מתעניין מאד בפעילותיהם של ההורים או הילדים האחרים.

הורים יקרים, אל נא תגבילו את מרחב המחייה של הילד. ילדים אשר נמצאים זמן רב במקום סגור, כגון: מיטה, לול או עגלה, בדרך כלל מאחרים בהתפתחותם.

הקפידו על אורח חיים סדיר ומאורגן, אך אל נא תמעיטו באהבתכם וחומכם כלפי הילד.

קנו משחקים המתאימים לגיל העולל ואל נא תתנו לו המון צעצועים באותה עת. לעתים ההורים נוטים להרחיק לכת ומציפים את הילד בשעשועים. הדבר גורם לכך, שהוא מאבד בהם עניין במהרה.

זכרו כי המשחק מפתח יכולות שכליות, לכן שחקו עם הילד. אם ללמד את הפעוט לפתח משחק במגוון אפשרויות, כגון: לחבר את חלקי הפריטים, להתבונן בהם מזוויות שונות, אז הילד יחל לשחק באופן עצמאי. העולל מתפעל מתופעות שגרתיות ומכך מתנסה בחוויות חדשות ומעניינות. לדוגמא ניתן לקחת שרוך: ניתן להניח אותו על כסא, לתלות על גב הכסא, לקשור על היד, להניח על הכתף וכדומה. הגורמים לעניין אצל הילד הם: שינוי המיקום של השרוך (פעם על הכסא, פעם על היד, פעם על הכתף), תנועת החפץ (פעם תלוי, פעם מתנדנד, פעם עף תוך כדי זריקה) וחוש המישוש המתבטא ביד ובכתף. שמחתו של הילד, הנובעת מאפשרויות המשחק המגוונות עם אותו הפריט, לא פחות גדולה מקבלת צעצוע חדש.

כדאי להתאים את המשחקים למצבי הרוח של העולל. בעת המשחק אנא שוחחו עמו ודונו על כל תנועה. הדבר יתרום להתפתחותו השפתית.

לקראת גיל שלוש, התעניינותו של הילד כלפי ילדים אחרים גוברת. בגיל זה הילד מתחיל להכיר את הרגלי ההתנהגות החברתית. אין להכריח את הילד ליצור קשר עם ילדים אחרים. הוא יעשה זאת ברגע שיהיה מוכן ובשעת הצורך.

אכן, אנו רואים כי המשחק הוא פעילות חשובה ורצינית, לכן יש משמעות עמוקה לאופן הביטוי של הילד, ומה אנו, כהורים, יכולים לתרום להתפתחותו. זהו תהליך יצירתי שבאמצעותו הילד לומד על העולם, וההורים לומדים על הילד.

מאמרים נוספים